IP CAMERA APTI-RF42MAP-37 Wi-Fi, PINHOLE – 4 Mpx 3.7 mm
Product code: APTI-RF42MAP-37
68,78
Availability: 57
Sensors: 1/3" Progressive Scan CMOS </span>;>Matrix size: 4 Mpx </span>;>Resolution: 2688 x 1512, 2560 x 1440, 1920 x 1080 </span>;>Viewing angle: 70 ° </span>;>Lighting: 0.01 Lux </span>;>Image compression method: H.265+ </span>;>Audio: Two-way audio streaming support </span>;>Memory card slot: Supports Micro SD memory cards up to 512GB (local recording possible) </span>;>Source of energy supply: 12 V DC </span>; <table>
Standard:
TCP/IP
Sensors:
1/3" Progressive Scan CMOS
Matrix size:
Mpx
Resolution:
2688x1512 – 4 Mpx ,
2560x1440 – 3.7 Mpx ,
1920 x 1080 - 1080p ,
1280x720 – 720p
Lens:
3.7 mm (pinhole)
Angle of visibility:
  • 70 ° (manufacturer's data)
  • 90° (our tests)
    Signal-to-sound ratio (S/N):
    > 52 dB
    Lighting:
    0.01 Lux @ F1.6 (AGC off)
    Image compression method:
    H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG
    Alarm inputs/outputs:
    1 / –
    Mainstream transmission speed:
    25 frame rate - 4 Mpx
    Network interface:
  • 10/100 Base-T (RJ-45)
  • Wi-Fi – IEEE 802.11 b/g/n
    Network protocols:
    TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, SMTP, UDP
    Audio:
  • Audio Input – Jack 3.5 mm
  • Audio Output – Jack 3.5 mm
  • Two-way audio streaming support
    WEB Server:
    Built-in
    Maximum number of online users:
    10
    ONVIF:
    2.4
    RS-485 interface:
    &apos;
    Memory card slot:
    Supports Micro SD memory cards up to 512GB (local recording possible)
    Mobile phone access:
    Port: 80 or access via cloud
  • Android: Free application BitVision
  • iOS (iPhone): Free app BitVision
    Default IP address:
    Default username/admin password:
    admin / admin
    Browser access ports:
    80
    Access ports using PC application:
    80
    WEB Server:
    Built-in
    Access ports using the mobile application:
    10
    ONVIF port:
    RTSP URL:
    rtsp://user:password@ip_address:80/0 – Main stream
    rtsp://user:password@ip_address:80/1 – Adjacent stream
    Selected functions:
  • Wi-Fi module – IEEE 802.11 b/g/n, Reception range: 50 m (open space)
  • WDR – 120 dB – Wide dynamic range of lighting
  • 3D-DNR - Digital Noise Reduction
  • BLC - Backlight compensation
  • HLC – High Light Compensation (Spot)
  • ROI – improving the quality of selected image fragments
  • Flicker Control – Technology that eliminates the unpleasant effect of image flickering
  • F-DNR (Defog) – Precipitation Noise Reduction
  • Ability to change resolution, quality and bitrate
  • Motion detection
  • Privacy zone
  • Configurable: brightness, contrast, saturation
  • Mirror – mirror image
  • Sharpness - Sharpness of the image contours
  • Intelligent image analysis: burglary
    Source of energy supply:
    12 V DC / 190 mA
    Power consumed:
    ≤ 2.3W
    Hull:
    Mini – Metal
    Colour:
    Black
    Operating temperature:
    -20°C … 60°C
    Weight:
    0.14 kg
    Size:
    37.5 x 37.5 x 30 mm