IP KAMERA APTI-AI803CAS3IL-28W Full-Color – 8.3 Mpx 4K UHD 2.8 mm
Preces kods: APTI-AI803CAS3IL-28W
70,85
Availability: 26
Resolution: 3840 x 2160, 2560 x 1440, 1920 x 1080 </span>;>Sensors: 1/2.8 " </span>;>Viewing angle: 96 ° </span>;>LED white light range: 30 m </span>;>Memory card slot: Micro SD card support up to 256GB </span>;>Image compression method: H.265+ </span>;>Audio: Built-in microphone, Audio signal transmission over the network </span>;>Source of energy supply: PoE (802.3af), 12V DC </span>; <table>
Standard:
IP
Resolution:
3840x2160 – 8.3 Mpx 4K UHD ,
2560x1440 – 3.7 Mpx ,
1920 x 1080 - 1080p ,
1280x720 – 720p
Sensors:
1/2.8 " SONY Starvis™ Back-illuminated CMOS
Lens:
2.8 mm
Angle of visibility:
96 °
Infrared illumination reception area:
30 m
LED white light range:
30 m
Memory card slot:
Micro SD card support up to 256GB
Image compression method:
H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG
Alarm inputs/outputs:
&apos;
Audio:
  • Built-in microphone,
  • Audio signal transmission over the network
  • Compliant with AAC standard
    Mainstream transmission speed:
    20 frame rate @ 8 Mpx
    Interface:
    10/100 Base-T (RJ-45)
    WEB Server:
    Built-in
    Maximum number of online users:
    10
    ONVIF:
    &apos;
    Intelligent image analysis:
  • burglary
  • crossing the line
  • detection of gatherings of people
  • detection of suspicious activity
  • motion detection based on human detection
    Selected functions:
  • Full Color – colorful night mode
  • WDR – wide dynamic range
  • 3D-DNR - Digital Noise Reduction
  • ROI – improving the quality of selected image fragments
  • Flicker Control – Technology that eliminates the unpleasant effect of image flickering
  • BLC - Backlight compensation
  • HLC – High Light Compensation (Spot)
  • Ability to change resolution, quality and bitrate
  • ICR – Infrared mechanical filter
  • Privacy zone
  • Image rotation and mirroring
  • Sharpness - Sharpness of the image contours
    Mobile phone access:
    Port: 80 or access via cloud
  • Android: Free application BitVision
  • iOS (iPhone): Free app BitVision
    Default IP address:
    Default username/admin password:
    admin / 123456 (older FW versions: admin)
    Administrator password must be set during first launch
    Browser access ports:
    80
    Access ports using PC application:
    80
    Access ports using the mobile application:
    ONVIF socket:
    RTSP URL:
    rtsp://user:password@ip_address:80/0 – Main stream
    rtsp://user:password@ip_address:80/1 – Adjacent stream
    Source of energy supply:
  • PoE (802.3af),
  • 12 V DC / 700 mA
    Power consumed:
    ≤ 8.4W
    Hull:
    Compact – Metal
    Colour:
    White
    Class of protection:
    IP67
    Mechanical protection class:
    Operating temperature:
    -20°C … 60°C
    Weight:
    0.48 kg
    Size:
    172 x 73 x 73 mm